Baross szövetség
október 01, 2021![]() |
Baross feliratú órák viszonylag gyakoriak voltak a II. világháborút megelőző időkben. De hogy milyen történet rejlik e felirat mögött, ennek jártam utána.
A Baross Szövetség egy 1919 és 1945 között működött gazdasági-érdekvédelmi egyesület, melyet keresztény iparosok, kereskedők, gazdák és vállalkozók érdekeinek képviseletére hívtak életre.
Nevét Baross Gábor (1848–1892) a dualizmus korának kiemelkedő gazdaság-és közlekedéspolitikusa után kapta. 1920 után sorra alakultak megyénként a vidéki fiókszervezetei, így a Baross Szövetség az egész országot behálózta. A Hangya Szövetkezet mellett az egyik legismertebb keresztény-nemzeti-gazdasági egyesület volt.
Helyi szervezetei szakmai
továbbképzéseket tartottak, kétéves kereskedelmi szaktanfolyamokat
szerveztek, felső kereskedelmi iskolát létesíttek sőt még kiállításokat is rendeztek. A szövetség híreiről a "Baross Szövetség" hetilap tudósított.
![]() |
Baross órás hirdetés, 1938 |
A Szövetségben külön Órás és Ékszerész Szakosztály foglalkozott az órás szakma kérdéseivel.
Csak egy példa a javaslatok közül amiket felvetettek:
A Baross Szövetség órás és Ékszerész Szakosztálya állást foglalt amellett, hogy órákat az áruházakban ne árusítsanak. A Szakosztály ezért megkeresi a Baross Szövetség központi Elnökségét, hogy illetékes tényezőknél oda hasson, hogy órák eladásával csak szaktudással rendelkező és bizalmat érdemlő szaküzletben foglalkozhassanak.
- Magyar Óra és Ékszeripar, 1938. szeptember 15. / 18. szám
1938-ban már közel 6000 tagja van a Baross Szövetségnek és 22 vidéki szervezete.
Ezekben az években a Szövetség az ország gazdasági életében elsőrendű szerepet játszott, s nemcsak az uralkodó politikai rendszer, de a legmagasabb társadalmi körök aktív támogatását is élvezte.
A mind nyíltabban fasizálódó gazdasági és politikai rendszerben a keresztény kereskedőket a Baross Szövetség gyűjtötte egybe, amelynek „célja, hogy keresztény kézből keresztény kézbe kerüljön a pénz.” Ekkor már legfőbb célként fogalmazta meg a keresztény magyar kereskedelem és kisipar pozíciószerzését, a zsidó konkurencia megszüntetését, illetve a zsidóság gazdasági ellehetetlenítését. 1942. októberében az alapszabályok módosítása után a zsidókat kizárták az egyesületből.
1942-43. évben már a Baross Szövetség folytonos belső viszálykodásoktól volt hangos. A közgazdasági minisztériumok fokozódó nyomása és a Szövetség mind nagyobb közéleti súlya lassanként tarthatatlan helyzetbe sodorta a kereskedelem nagy szabad érdekképviseleteit. Miután másrészt szemmel látható volt, hogy a Baross Szövetség, mint országos szabad kereskedelmi érdekképviselet, ennek a feladatának nem tud megfelelni, végül a kereskedelmi miniszter 1943 májusában a szövetség önkormányzatát felfüggesztette.
A háború után az új rendszer bíróság elé állította Ilovszky Jánost, akit Rausch Aladár alapító halála után egymás után ötször is megválasztottak a Baross Szövetség elnökének. 1945-ben 7 évi kényszermunkát kapott a Baros Szövetség elnöke, de idős korára való tekintettel később hét év fegyházra módosították az ítéletet.
Órák Giczi Ádám gyűjteményéből:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiiW3ckud2iwyc-WAll-rqdouAtKXU8Ao9_E079WPHW2HGfIXkKaw23yfxZ3QSyiS8yA3TTmEnP4tBDPP4_JTW-ApgRnq1Zz1Not-HAcvqFaVoisXcdKAEyg-tgYnHoLZB10xo_cHg_Cuk/w640-h536/Baross_karora2.jpg)
Köszönet a fotókért Giczi Ádámnak!
Források:
Baross Szövetség, 1939 december 7.
Karsai Ferenc: Jánoshalma története 1849-től 1945-ig (Jánoshalma, 1982)
Magyarország, 1965. november 28. / 48. szám
Múltunk - politikatörténeti folyóirat 64. (Budapest, 2019) 2019 / 1. szám - Gaucsík István: Magyar szövetkezeti reintegráció a felvidéki területeken (1938-1943)
Csejkey Ernő: Magyarország az új világ küszöbén. Politikai és közgazdasági tanulmány (Budapest, 1946)XII. A gazdasági érdekképviseletek
https://hu.wikipedia.org/wiki/Baross_Sz%C3%B6vets%C3%A9g
0 comments