Hitzelberger Antal (Győr)
augusztus 11, 2021Győr egyik legnagyobb órás dinasztiája a Hitzelbergereké volt. Fennmaradt óráik a mai napig hirdetik a kor legkiválóbb órásainak dicsőségét. Ez a Hitzelberger órásdinasztia története.
Történetünket a Németországi Eichstadtból kell kezdenünk. Innen érkezett ugyanis 1780-ban Győr városába Hitzelberger Antal, az órásdinasztia alapítója. A mesterek közé 1779. július 10-én vették fel. A Király utca 7. szám alá költözik, itt nyitja meg órásműhelyét.
![]() |
A legrégebbi fotó a Király utcáról, 1855 |
Fia szintén Hitzelberger Antal már a városban született 1779. november 29-én. Édesapja mellett tanult és 1796. december 11-én önállósodott. 1803. decemberében felvették a győri polgárok sorába és még ebben az évben szeptember 7-én az óráscéhbe is felveszik. Kis és Nagy órás, az a kis méretű zsebóráktól a toronyórákig mindenféle órával foglalkozott.
Híres volt fuvolaóráiról mely az 1800-as évek divatjaként hódított a felsőbb osztályok körében. Tulajdonképpen egy miniatűr-orgona melyet egy felhúzott rugó hoz mozgásba. A zenét egy hengert indítja meg, ennek csapjai kinyitják a sípok nyílását, egyúttal mozgatja a fújtatókat, amelyek a sípok számára szállítják a levegőt.
Hasonló szerkezet működtethette Hitzelberger Antal óráit is.
Ilyen zenei automaták a 16. század óta léteznek,. Első készítési helyük Augsburg volt, majd a 18. században Berlin vette át ezt a szerepet, a 18. század végén pedig Bécs. Ilyen zenélőgép számára Mozart és Beethoven is írt megfelelő darabokat, de legfőbb szerzőjük mégis Haydn volt, aki a fuvola-óra kedvéért nem kevesebb, mint 32 darabot szerzett.
Ebből egy kis ízelítő:
1807-ben a Magyar Kurirban az alábbi szöveget találjuk. Ezt most betűhíven írom, úgy ahogy megjelent a lapban, hisz maga a megfogalmazás is csodálatos.
Bizik az alkotó, hogy ebben kiváltképpen eltalálta a nóta-költőnek gondolatit, és hogy ezzel, valamint szinte az egész alkotmánnyal, mindeneknek jóváhagyásokat megérdemlette.
Györi Polgár, Nagy és Kis órás mester
![]() |
Hirdetés a Magyar Kurir-ban, 1807 |
Három évvel később 1810-ben a Pressburger Zeitungban olvashatjuk, hogy az órásmester újabb művet kínál eladásra. A szerkezetet ismét egy szekreter, írószekrény foglalja magába, és az óra - mint írják - "maga is csinos". A hengerek száma nyolc, óránként 12 percig szól a muzsika. A műsor sem éppen megvetendő.
Az első négy hengeren Haydn oratóriuma, Krisztus hét utolsó szava került felvételre,
az ötödikre Mozartnak egy nagy szimfóniája került. A hatodik és hetedik hengeren az alsó-ausztriai honvédség indulói szólalnak meg, a nyolcadikon Haydn utódjának, Hummel Jánosnak a bécsi Apollosaal számára írt hat menüettjét és 12 kis német táncát adja elő. Értéke egy kisebb vagyon lehetett, mely nem talált vevőre.
![]() |
Hitzelberger Antal neoklasszicista asztali
órája 1800-as évek |
Másik fia Hitzelberger Ferenc (1785-1842) szintén örökölhette apja művészi törekvését. Igazán csodálatos órák kerültek ki a kezei közül.
1810-ben az óráscéh és a város polgárai közé is felveszik. 1834-től a céh elöljárói között szerepel.
1835 márciusában megvásárolta a mai Baross út 12. sz. házat. Valószínű itt is rendezte be órásműhelyét.
1836 - 1839-ig már céhmester.
1842-ben hunyt el. Az utána maradt eszközöket és felszerelést az özvegyétől az önállósulni kívánó Székely Károly órásinas vette meg.
A dinasztiához tartozhattak a Nagykanizsán élő Hitzelbergerek. A név és különleges mesterség alapján bátran
következtethetünk a győri mester rokonára. A Pressburger Zeitung 1813-ban Nagykanizsáról említ egy Hitzelberger
György nevű műórást. És 1823-ban a nagykanizsai alsótemplom óráját egy bizonyos Hitzelberger Károly (más forrás szerint Gábor) készítette.
![]() |
Hitzelberger Ferenc asztali óra |
![]() |
Hiztelberger Ferenc óra, 1840 körül Zágrábi Iparművészeti Múzeum |
![]() |
Asztali díszóra, 1850 körül Magyar Iparművészeti Múzeum |
Feketére pácolt, rézfogóval nyitható óraházban jellegzetes klasszicizáló motívumokkal díszített álló óra. Oromzatán szegecsekkel felerősített, növényi mustrás gyöngyház applikátumok és két
amphora formájú díszváza. A negyedütős szerkezettel ellátott óra alatt csüngő drapériával díszített, aranyozott fából faragott lant. Jelzése az óraszámlapon:
FRANZ HITZLBERGER IN RAAB.
A tárgyat Pataky Tibortól vásárolta meg az Iparművészeti Múzeum.
Pannonhalmi Főapátság Gyűjteményében is találhatunk egy Ferenc által készített órát. Sajnos erről csak fekete-fehér fotót találtam:
![]() |
Asztalióra Pannonhalmi Főapátság Gyűjtemény |
![]() |
Falióra számlapján a felirat "Franz Hitzelberger im Raab" |
forrás:
Csatkai Endre: Hitzelberger Antal győri órás fuvolaórái (Győr, 1961)
Szent Benedek-rendi katolikus gimnázium, Győr, 1829
Jenei F.: Régi győri órásmesterek
Grotte András: Adatok a magyarországi ötvösség történetéhez IV. ( Komárom és Nógrád vármegye )
Stephan Andréewitch Fine Arts
Pannonhalmi Főapátság Gyűjteménye
https://regigyor.hu
https://holmi.nagykar.hu/irasok/4568/1.html
https://gyujtemeny.imm.hu/gyujtemeny/asztali-diszora/22817?f=25ZTjjyUtWfn07s7iH7xIJ3cpIqHpV4Wsj6tcNqugW_u6HxoC7xdx8Gomfxa18PplfxdycY&n=80
0 comments