Brauswetter János (Szeged)
április 30, 2021![]() |
"Brauswetter János Szegeden" talán leggyakrabban ezzel a névvel találkozhatunk a hazai órák számlapján. Zsebóráinak hátlapját felnyitva a magyar címer néz vissza ránk. De hogy ki volt Brauswetter János? Kivételes tehetségű üzletember? Feltaláló? Ez a Brauswetter órásdinasztia története.
Brauswetter János 1817-ben született Szegeden. Előbb rézművesnek tanult. Amikor felserdült - a már említett - Szandhausz János, helybeli, jó nevű órásmesterhez adta inasnak az apja. 1837-ben Svájcba ment, ahol, mint repasseur különböző gyárakban huzamosabb ideig dolgozott s ügyességével, munkaszeretetével mindenütt megnyerte munkaadóinak szeretetét és becsülését. Tizenkét éven át tartó külföldi tanulmányútja során, Svájc „legjobb óragyáraiban" tette magáévá az „óraművészet minden titkait". Mesteri oklevelét 1846. augusztus 2-án kapta meg Münchenben Patsch nevű órásnál kitűnő minősítéssel. A Patsch-nál szerzett utódlási jogával nem élt, hanem visszatért Szegedre. 1847-ben műhelyt és üzletet nyitott és szerényen induló üzlete évtizedek alatt szépen felvirágzott.
![]() |
Brauswetter János portéja a Magyar Géniusz 1893-as cikkében |
1848. március 9-én házasságot kötött a badeni Gengenbachból
származó - 19 éves Schwantz Vihelminnel. Pár nappal később március 13-án a tanács
előtt polgári egyenruhában
letette a polgáresküt és elnyerte a polgárjogot, amiért még januárban
folyamodott.
Az 1848-as szabadságharc után hazakerült, s mint nemzetőr szolgált. A forradalom után végleg letelepedett szülővárosában, Szegeden s egyedül a munkának és találmányainak élt.
![]() |
Az üzlet szépen fejlődött, 1879-ben már háza volt a Korona utcában (ma Hajnóczy).
1873-tól órás műhelye a Városháza bérpalotájában (Széchenyi tér 11.) lehetett.
1895-ben Pfann Lajos halála miatt árverésre került a Pfann-ház (Oskola utca 23.), ekkor vásárolta meg Brauswetter János. A ház Bajza utca felőli részén a magasföldszintes raktárépületre emeletráépítési engedélyt kért, s meg is kapta azt a fia, Vilmos órásmester.
Szeged városában ekkortájt 30-40 üzlet látta el a 120 ezres lakosságot egyszerűbb vagy drágább időmérő eszközökkel. Ebből közel tíz órásüzlet az Oskola utcában sorakozott, nem véletlen hát hogy ide költöztette át üzletét.
![]() |
Reklám a Vadász és Versenylapban, 1883 |
Saját találmányú óráival sikeresen szerepelt az országos és
nemzetközi kiállításokon. Az 1870-es évek hazai és külföldi
kiállításainak rendszeres résztvevője volt. A londoni (1871), a
kecskeméti (1872) és bécsi (1873) kiállításon díszoklevelet kapott; az
újvidékin (1875) ezüst éremmel, a szegedin (1876) érdeméremmel
jutalmazták, a párizsin (1878) a székesfehérvárin (1879) bronzérmet
ítéltek neki. A korabeli Szegedi Híradó című napilap a szgedi kiállítás kapcsán már óraművészként
emlegette.
"Brauswetter J. és fia kitűnő minőségű órái közül különösen figyelmet érdemelnek a kulcs nélkül igazítható remontoire-készülékű ingaóra s az egyszerűsített szerkezetű verő-inga-óra, melynek szerkezetében az előnyös javítás abban áll , hogy a veréshez 10 kerék helyett csak kettő van alkalmazva és a verést szabályozó emeltyű-részek egyharmadára egyszerűsittettek. Nevezetes műdarab e gyűjteményben az ifjabb Brauswetter által készített s a bécsi világkiállításon jutalmat nyert kitűnő mívű ezüst chronometer, a Bascul-járású zsebóra, mely 1 /s másodperc pontossággal mutatja az időt."
- Szegedi Híradó, 1876. szeptember 22. (116. szám)
Omega szerkezetek mellett saját fejlesztésű, Vadász márkanevű zsebórákat
is készített, melyet gyönyörű vadász témájú niello technikával készült díszített tokokban hozott forgalomba.
![]() |
Niello technikával díszített zsebórák (Giczi Ádám gyűjteménye ) |
A Brauswetter óra ugyanolyan nevezetessége volt a városnak, mint a szegedi paprika vagy a város árvízi pusztulása. Mind a honvédségnek, mind a császári és királyi hadseregnek hivatalos szállítója volt.
1893-ban Kossuth Lajosnak születésnapjára saját gyártmányú aranyórát ajándékozott. A köszönő levél szerencsére megmaradt. A levél szövege:
Tisztelt Uram
Annak idejében megkaptam azon aranyórát, melyet mint saját gyártmányának egy példányát ön nekem elküldeni sziveskedett.
Valóban a szép művű óra sokkal értékesebb tárgy, mint a milyeneket elfogadni szoktam.
Mindazon által ez uttal kivételt akarok tenni, s köszönettel elfogadom a küldeményt mint egy példányát az emelkedő hazai iparnak; Kívánva önnek további sikert s üzletének a megérdemelt gyarapodást.
Fogadja hazafias üdvözletem nyilvánítását
Kossuth Lajos
Brauswetter János úrnak Szegeden
![]() |
![]() |
Ilyesmi aranyórát kaphatott Kossuth is |
Még
ebben az évben A cég saját szerkesztéseben és kiadásában szaklapot
indított. A MŰÓRÁS címmel negyedévenként megjelentetett képes szaklapot a
"hazai óra- és ékszeripar terjesztésére" szánták.
Zenebarátként nagy támogatója volt a reformkor vége felé válsággal küzdő szegedi német opera- és színtársulatnak. Kitűnően biliárdozott, szülővárosa legjobb játékosai közé tartozott.
Később a városi törvényhatósági bizottságnak tagjai közé választották.
![]() |
Brauswetter Ingaóra |
A VÁROS ÓRÁSA
Brauswetter Jánosnak a szegedi toronyórák történetében játszott szerepe vitathatatlan. Évtizedeken keresztül lelkiismeretesen végezte az órák karbantartását, szerelését. 1899-ben írt jegyzőkönyvben így emlékeznek róla:
„Brauswetter János műórás, a város összes óráit évtizedeken keresztül közmegelégedésre javította és kezelte, úgy, hogy nevezettnek vállalati ideje alatt a jelenlegihez hasonló visszásságok és rendetlenségek elő nem fordultak."
1859. december 15-én megbízást kapott a város öt toronyórájának
kijavítására. (A kivétel az alsóvárosi templom tornyában levő volt.)
Későbbi keltű dokumentumok alapján lehet arra következtetni, hogy
ugyanekkor abban is megállapodtak vele: 1861-től a kezelésüket is neki
adják át, így hosszú idő után először - ismét órásmester kezébe került a
városi toronyórák kezelése. Rokonszakmát űző iparosok többé nem
tölthették be ezt a feladatkört.
Az alsóvárosi templom új óraszerkezetének elkészítésére is ő vállalkozott. A vele kötött szerződés dátuma és tartalma nem ismeretes (maga az irat sem maradt fenn), de egy 1861. április 3-i tanácsülési jegyzőkönyvből annyi kiderül, hogy a szerkezetet 7 hét alatt kell elkészítenie.
![]() |
Pauli Hugó vízfestménye, a kolostoregyüttes délkelet felől nézve, 1881 Móra Ferenc Múzeum |
1868 augusztusában Brauswetter János órával szerelte fel a szegedi régi zsinagógát (Hajnóczy utca 12.), ez az óra meghatározott időszakonként fennhangon hirdette az eltelt időt.
Az 1879-es szegedi nagy árvíz után felújított szegedi városháza tornyának világító óráját is ő tervezte. Főleg az árvíz által elsodort város hozott itt minden mesterembernek rengeteg munkát.
![]() |
A szegedi városháza |
Brauswetter János 1881 második felében nyújtotta be a rókusi templom új órájának elkészítésére vonatkozó ajánlatát. Ebben tíz évi jótállást vállat arra az esetre, ha a szerkezet tisztogatását, felhúzását és olajozását ő végezhetné.
A FELTALÁLÓ
Az elsők között találta fel a kulcs nélkül felhúzható remontoir ingaórát. ![]() |
Hirdetés a Szegedi Híradó hasábjain, 1871 |
De nem ő volt az első. Ebből később szabadalmi vitába keveredett vetélytársával Auer Józseffel.
Nem csak az órákhoz volt tehetsége. 1863 óta tagja a Szegedi Polgári Céllövő Egyletnek és a többéves rendszeres célba lövés alatt megfigyelte, hogy az álló célpont eltalálása nem okoz nehézséget számára, míg a mozgó célt gyakran elhibázta. Mivel kitűnően lőtt tudta a cél észlelése és a lövés leadása közötti időt szerette volna lerövidíteni. Ehhez olyan szerkezet talált ki, hogy a célzáshoz a fegyvert tartó egyén ügyessége alig befolyásolja. A szerkezetet sok éven át tökéletesítette, nem kevés összeget áldozva ebből saját vagyonából.
1892 karácsonya előtt pár héttel lett kész a feltaláló elképzelése szerint működő fegyver.
![]() |
illusztráció a Magyar Géniusz cikkéhez, 1893 |
Élete vége felé visszavonult és fiának adta át üzleti ügyeinek intézését.
1903-ban 86 évesen örökre lehunyta szemét a magyar óraipar egyik kiemelkedő alakja, Szeged legismertebb órása.
A Dél-Alföld városaiból számtalan órás tanulta ki a szakmát a nagyhírű szegedi cégnél, köztük a Hódmezővásárhelyi Engelthaller Béla, Burka Ferenc (1864-1945) és Vígh Gyula is.
![]() |
AZ ÜZLET UTÓÉLETE
Halála után üzletét fia, Brauswetter Vilmos (1849 - 1921) vitte tovább. A cég továbbiakban is „Brauswetter János Szegeden” feliratot használja az órák számlapján, a zsebóra tokokon és szerkezeteken. Svájci cégektől vásárolt zseb és falióra szerkezeteket nagy számban hazai készítésű tokokba szerelték.
1873-ban - genfi tartózkodása idején - egy általa készített kronométer zsebórával mutatkozott be a bécsi világkiállításon, melyet érdeméremmel jutalmaztak.
1876-ban a Szegeden megrendezett Országos Ipar-, termény- és Állatkiállításon inga- és zsebórák, valamint „több különnemű saját készítményű órásgépezetek, segédeszközök" szerepeltek az általa bemutatott tárgyak között. „Haladást tanúsító óraműveiért" érdemérmet kapott.
![]() |
Oklevél, 1876 |
Talán a legkedveltebb óramárka lehetett a városiaknak is, afféle korabeli státusszimbólum.Ezt erősíti meg egy 1947-es cikk, melyben az alábbiakat olvashatjuk.
"A hajdani szegedi diákok legkedveltebb érettségi ajándéka egy Brauswetter zsebóra volt. A szülők ezzel szereztek legnagyobb örömet férfisorba jutó gyermeküknek."
Egy - svájci
tartózkodása alatt készült - zsebóráját sikerrel mutatta be az 1878. évi
párizsi világkiállításon, melyen a magyar órásipart csak négy kiállító képviselte.
A legkisebb fiú Brauswetter Ottó (1859-1919) azonban összekülönbözött bátyjával és átvette a cég vezetését, amely keze alatt 1914-ben fejlődésének csúcsára ért. Reklámhirdetéseire Japánból és Amerikából is érkeztek rendelések.
Műhelyében 24 segéd végezte az órák izzasztását és fagyasztását. Becsületes üzletember volt. Alkalmazottainak a legegyszerűbb javítást is a legnagyobb gonddal kellett végezniük.
Örökölte apja tehetségét, kiválóan értett a mechanikához. Találmányai közt ott van az ismétlőpuska mely jóval megelőzte a Browningot és egy önellenőrző óra is, melyet később a német Bürk-gyár forgalomba is hozott.
![]() |
Az első Szegedi autó tulajdonosaként, 1904 |
Annyira bízott az első világháború győztes befejezésében, hogy a svájci óragyárakkal és bankokkal egyezséget kötött, hogy tartozását csak a háború végén kell kifizetnie. A történelem viszont nem volt kegyes hozzá, nem bírta elviselni a háború okozta üzleti veszteségeket és 1919-ben Demke palotában lévő lakásán főbe lőtte magát.
Halála után Vilmos fia Brauswetter János (1890-1973) vette át az üzletet. Az iskola utca 23-ból az üzlet átköltözött a Horváth Mihály utcába.
Az oskola utcai épületet 1983-ban védetté nyilvánították, az óraraktárt azonban 1990-ben lebontották, s az Oskola utcai házat jellegétől idegen tetőtér-beépítéssel átalakították.
Pár óra Giczi Ádám gyűjteményéből:
Források:
Radics Béla: Egy elfelejtett fegyverkonstruktőr-család, a szegedi Brauswetterek
Délmagyarország, 1986. február 1. (27. szám)
Délmagyarország, 1947. augusztus 7. (178. szám
Délmagyarország, 1986. január 20. (16. szám)
Délmagyarország, 1986. november 29 (281. szám)
A Móra Ferenc Múzeum Évkönyve: Studia Historica 2. (Szeged, 1999)
Magyar Géniusz, 1893. január 29. (5. szám)
Habermann Gusztáv: Személyi adattár a szegedi polgár-családok történetéhez - Tanulmányok Csongrád megye történetéből 19. (Szeged, 1992)
magyarorak.hu
invaluable.com
Régi Szeged facebook csoport
watchmaker.hu/egy-ritka-brauswetter-janos-szegeden-zsebora-felujitasa
watchmaker.hu/egy-niello-technikaval-keszult-tulaezust-zsebora-felujitasa/
Külön köszönet Giczi Ádámnak a sok segítségért és a fotókért!
0 comments